No Widgets found in the Sidebar

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna w zdrowym odżywianiu i stylu życia jest woda. By jeszcze bardziej podkreślić jej znaczenie, Instytut Żywności i Żywienia umieścił ją w Piramidzie Żywienia. Zajmuje szczególne miejsce – znalazła się u podstawy. Dlaczego picie wody jest tak istotne i czy warto korzystać z filtrów do wody? Odpowiadamy!

Piramida żywienia a woda

O Piramidzie Żywienia słyszał prawdopodobnie każdy. Wiele osób dowiedziało się o niej już jako dziecko. W Polsce Piramidę Żywienia publikuje Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Piramida Żywienia przedstawia w przystępny, graficzny sposób zasady zdrowego odżywiania. Pokazuje, jak właściwie komponować jadłospis, by dieta była zbilansowana. Każde piętro piramidy ilustruje odpowiednie proporcje produktów spożywczych niezbędnych w diecie. Im wyższy szczebel piramidy, tym zalecana jest mniejsza ilość danej grupy żywności. Produkty u podstawy, takie jak warzywa czy produkty zbożowe, powinny być spożywane częściej i w większej ilości.

Piramida Żywienia co jakiś czas jest modyfikowana. Jakie zaszły różnice w ciągu ostatniej zmiany? Przede wszystkim u jej podstawy pojawiła się aktywność fizyczna. Nie musi być ona rozumiana jako ćwiczenia na siłowni czy codzienna, intensywna jazda na rowerze. Chodzi choćby o taką aktywność jak chodzenie po schodach, spacery lub nordic walking najlepiej od ok. 30 do 45 minut dziennie.

W nowej Piramidzie Żywieniowej zmieniło się także miejsce dwóch podstawowych grup żywności. Podstawę, zamiast produktów zbożowych, stanowią owoce i warzywa (powinny stanowić aż połowę tego, co jemy). Produkty zbożowe znalazły się zaś na wyższym szczeblu. Kolejne poziomy pozostały bez zmian. Stanowi je nabiał (w postaci np. 2 szklanek mleka, które można zastąpić również kefirem, maślanką itp.), a także mięso (którego wiele osób spożywa w nadmiarze). Zaleca się bowiem sporadyczne spożywanie mięsa czerwonego i zastępowanie go m.in. nasionami roślin strączkowych, rybami oraz jajkami, co pozwala zmniejszyć ilość nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie. Tłuszcze znajdują się na szczycie piramidy. Najlepiej jest spożywać je w postaci olejów roślinnych i oliwy z oliwek zamiast tłuszczów zwierzęcych.

Kolejną dużą zmianą w piramidzie żywieniowej jest to, że po raz pierwszy pojawiły się w niej… płyny.

Woda – podstawa zdrowego stylu życia

Znaczącą zmianą w Piramidzie Żywności jest pojawienie się w niej napojów i płynów. U góry znalazła się kawa i herbata, a u podstawy – woda.

Woda jest niezbędna do życia każdego organizmu. Stanowi podstawowy składnik każdej żywej komórki i tkanki. Pełni ważne funkcje w działaniu wszystkich układów – zaczynając od pokarmowego, przez immunologiczny i krążenia, na limfatycznym i ruchowym kończąc. By odpowiednio nawadniać organizm warto zadbać o stały i łatwy dostęp do wody pitnej. Niezastąpione są w tym filtry do wody. Na rynku dostępne są butelki filtrujące, które możemy mieć zawsze przy sobie i które możemy napełniać wodą do woli. Funkcjonalne i komfortowe w użyciu są także filtry przepływowe podzlewozmywakowe. Dzięki nim smaczną wodę możemy czerpać prosto z kranu oszczędzając przy tym pieniądze i środowisko naturalne. Więcej informacji o filtrach do wody podzlewozmywakowych znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/.