No Widgets found in the Sidebar

Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że zarejestrowanie firmy pod daną nazwą nie gwarantuje ochrony patentowej na terenie całego kraju.

Można odwoływać się do pewnych ustaw związanych z prawami autorskimi czy też ograniczającymi konkurencję, jednak w tym przypadku mówią one o ochronie dóbr intelektualnych firmy na ograniczonym terenie. Czyli rejestracja firmy w CEIDG lub KRS nie chroni odpowiednio marki, dlatego możemy zdecydować się na zabezpieczenie własności intelektualnej w Urzędzie Patentowym RP.

Dlaczego warto zastrzec markę w Urzędzie Patentowym

Podstawowa ochrona niezarejestrowanej marki

Wielu przedsiębiorców zastanawia się także, jakie przepisy dotyczą domen, warto zwrócić uwagę, że każdy może zarejestrować domeny, która wykorzystuje naszą markę, Nawet jeżeli zarejestrujemy domenę PL, istnieje wiele domen, które mogą zostać zarejestrowane z daną nazwą. Jeżeli chcemy zabezpieczyć nasze prawa do wykorzystywania marki czy też nazwy produktów w przypadku domeny internetowej, wówczas musimy zastrzec ją w Urzędzie Patentowym. Znakiem towarowym może być nazwa, logotyp, mogą być to słowa o różnym znaczeniu, jednak powinniśmy unikać wyrażeń, które są potocznym określeniem danej grupy towarów, w tym przypadku Urząd Patentowy może odmówić rejestracji.

Ochrona patentowa własności intelektualnej może dotyczyć także wyglądu opakowania, przykładowo jest to kształt butelki, pozycjonowanie kolorystyki w określonym miejscu, co jest charakterystyczne dla firm obuwniczych. Dodatkowo możemy także opatentować zestaw kolorów, który stosowany jest w przypadku opakowania produktów. Opatentujemy także dźwięki, przykładowo może być to unikalny dźwięk, który wykorzystywany jest podczas promocji, jest kojarzony z daną marką. Oprócz tego możemy dokonać zabezpieczenia własności zapachu, z czego korzystają firmy zajmujące się produkcją perfum, możemy opatentować różnego rodzaju znaki towarowe. Przepisy nie ograniczają ściśle typów, charakterystyki danego towaru czy usługi, który może zostać opatentowany przez firmę.

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zastrzec markę lub logo, powinni odwiedzić stronę https://business-relations.pl/bez-kategorii/czy-ochrona-niezarejestrowanej-marki-jest-wystarczajaca/, gdzie znajdą wiele przydatnych informacji. Dowiedzą się jakiej ochronie podlegają znaki, marki przed rejestracją w Urzędzie Patentowym, a jaką ochronę daje patent na terenie całego kraju. Dodatkowo dowiemy się także, gdzie możemy złożyć wniosek o patent chroniący markę na terenie Unii Europejskiej oraz o przyznanie patentu międzynarodowego.